Parteneriate

Liceul nostru este membru al Asociatiei Internationale a scolilor Crestine (A.C.S.I.) din anul 1995. Prin aceasta asociatie, elevii beneficiaza de: sponsorizare, schimb de experienta cu alte scoli din ACSI, conferinte internationale de leadership, posibilitati de a studia in strainatate, etc. Elevii participa la concursuri si competitii de nivel judetean si national: olimpiade, sesiuni de comunicari stiintifice, festivaluri de muzica corala, campionate si intreceri sportive, tabere crestine, excursii etc. Formatia corala a liceului sustine programe muzicale in diferite biserici din judetul Sibiu.

Liceul Teologic Baptist „Betania” este in parteneriat cu:

• ACSI (Association of Christian Schools International),
  • Liceul Teologic Baptist Resita
  • Bisericile Evanghelice din Sibiu,
  • MVB (Mission Without Borders),
  • ISJ Sibiu (Inspectoratul Scolar Judetean Sibiu),
  • Primaria Judetului Sibiu,
  • Politia Judetului Sibiu,
  • CCD – Casa Corpului Didactic,
  • SC Grewe SRL
  • Wilmington Christian School din SUA.
  • Institutul Teologic Baptist Bucuresti

Prin aceste parteneriate elevii beneficiaza de donatii si sponsorizari, in schimbul unor activitati si programe artistice si educative.

Elevii au obtinut in ultimii ani cele mai bune rezultate din judet la concursuri scolare precum si la examenele nationale de bacalaureat.